Otroci so po svoji naravi radovedni že od svojih prvih okušanj prstkov, nadaljujejo z nogicami in predmeti okoli njega. Starši želimo svoje otroke naučiti radovednosti, pa vendar jih kljub temu omejimo pri raziskovanju z besedami AJSI, NE in PAZI. Večkrat se vprašamo, kaj narediti, da bodo otroci še naprej raziskovali in da se pri tem ne bi poškodovali.
Kar lahko sami starši naredimo in kar bo res pozitivno vplivalo na otroško radovednost pa je priprava okolja, kjer se igra. Dajem vam par napotkov kako urediti prostor, da bo vaš otrok čim bolj razvil svoje sposobnosti in ohranil raziskovalno željo.
Najbolj pomembno je, da je otroški kotiček urejen, miren in brez stalnih elektronskih motenj. Vsaka igrača naj ima svoj prostor na polici. S tem bo otrok z lahkoto pospravil igračo do naslednje rabe in bo vedno na dosegu otroških rok. Ne nalagajmo igrač eno na drugo, kajti kmalu bo vse razmetano, saj otrok ne bo postavil igrač, kot smo si predstavljali starši. Shranjujte embalažo, ki je še uporabna po odprtju igrače. Zelo priročni so leseni pladnji za vse tiste male igrače, ki ne vemo kam jih lahko pospravimo. Lahko pa uporabimo kar plastične embalaže, ki nam ostanejo v gospodinjstvu (banjice od sladoleda, skute,…) ter jih skupaj okrasimo, da bodo bolj zanimivi in barvni. Otrok si bo z lahkoto zapomnil kaj ima v kateri škatli, ki jo je okrasil sam.
Pri nakupu nove igrače razmislimo katero dodano vrednost ima. Ali je to igrača podobna, ki jo že imamo in ali je le potrošniško naravnana igrača. Izbirajmo igrače, ki bodo dolgo časa uporabne, da se izognemo neprijetnim polnjenjem stanovanja. Igrače naj bodo iz naravnih materialov, ker je ob njih domišljija večja. Raziskujte montessori način igranja in boste že na pravi poti k ohranjanju otroške domišljije.
Vsekakor bomo ohranili otroško radovednost z vključevanjem otroka v gospodinjska dela in dela okoli hiše ali v okolici. Otroku prepustimo, da pobriše prah po svoje. Vsi otroci se veselijo ustvarjanja s hrano. Ni lepšega in bolj okusnega za otroka kot jed, ki jo je pripravil sam. Prepustimo jim mešanje, rezanje in okušanje. Zabavno bo zanj in za vas. V pomoč vam je lahko tudi naš kuhinjski pomagalček Vseznalček, ki vsebuje lesen nož, malo žlico, leseno otroško desko ter ostale kuharske pripomočke. Hkrati pa vam ponuja mizico in klopco za drugačno ustvarjanje. Tako boste prihranili pri denarju in tudi pri prostoru. Izdelek si lahko pogledate na tej povezavi.
Kakorkoli, četudi otrok umaže pravkar pomita tla, umaže ravnokar zlikano majico, bo to obdobje minilo. Veselje in ustvarjalnost pa bosta otroku ostala še celo življenje. In za to, vam bodo otroci še dolgo hvaležni. Ustvarimo okolje, kjer bo otrok lahko sam pospravil igračo in hkrati mu pustimo, da jih raznosi in se z njimi igra.
Otroška radovednost ne pozna meja, le starši smo tisti, ki včasih preveč zaviramo igro s svojim odraslim razmišljanjem. Otrok bo pričel s pravo domišljijsko igro šele, ko mu pustimo, da se igra po svoje. Zato so besede kot so pustimo biti otroku otrok res na mestu.